Pite  me rende si ne kohrat e gjysheve
Pite me rende si ne kohrat e gjysheve

Pite me rende si ne kohrat e gjysheve

Kuzhint.com

Perbersit; *500 g miell, *1luge e vogel kripë * 1 luge e vogel sheqer, * 2 luge vaj, *një pjesë e vogël e majas të freskët dhe * 250 ml uje Per lyrje dhe mbushje; *130 ml uje dhe 130 ml vaj i perzien se bashku *4 veze dhe pak krip i rrahe se bashku *350 gr djathe ose gjize. Pergaditja Ne nje ene qesim millin dhe ne mes qesim majan e tretut me uje, kripen, sheqerin, vajin dhe me uje te vakët formojm nje brum te ngjeshur .

Kete brume e ndajme ne 8 pjese te barabarta dhe te gjitha i bejm kuleq dhe i mbulojm me një foli plastike që te qëndrojn per 2o minutë që kjo të dyfishohet. Pastaj marrim nje nga nje kuleqet dhe i japim formë rrethore me tallus ne (diametër 28 cm) dhe i fusim per ti tharë pak në furrë në 150 gradë nje nga nje per 10 minuta. Marrim nje tepsi te lyer me gjalpe me diametër prej 26 cm (sepse pasi jan terur kuleqet ne furre pak jan mbledhur). Ne fillim vendosin nje kora apo kulaq te terur, e sperkatim me vaj dhe uje te, pastaj siper i qesim pak nga vezet e rrahura me krip dhe ne fund qesip edhe pak nga djathi apo gjiza e kulluar;pastaj qesim kulaqin e dyte lyejm me vaj dhe uje te perzier, mbi to vezet e rrahura me krip, pastaj djathin;prap kulaqin e kshtu me radhe deri sa te perfundojm me te gjithe masat e pregaditur Kret ne fund e lyejm me vaj dhe vez dhe e presimne katror te barabart E leme qe te pushoj derisa te nxehet furra dhe e pjekim ne 200 gradë për 20 minutaulim temperaturen dhe në 180 grad te mbuluara me letër e leme edhe per 10 minuta.

Sherbehet e nxehte. nga >Magicna GALA kujna>http://www. tegatuajm. com/ Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  pite  rende  kohrat  gjysheve  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Shpageti me mishe pule
Gurabija me krem limoni nga Kaltrina Berisha
Kifle te mbushura me molla