Pite me qepë të njoma
Pite me qepë të njoma

Pite me qepë të njoma

Kuzhint.com

Recetë kineze, përbërësit për 12 pite të vogla:

400 g miellë,

240 g ujë i nxeht,

një tufë qepë të njoma,

1 lugë çaji kripë,

4 lugë çaji vaj susami,

vaj për të skuqur,

6 lugë gjelle pasi skuqen në tigan.

Përgatitja :

Në një tas vini miellin, kripën dhe hidhni ujin e valuar dalëngadalë derisa të marrë të gjithë ujin.

Ndoshta nuk do ju duhet i gjithi pasi varet nga lloji i miellit.

Zini brumin, lëreni të pushoje 15 minuta mbuluar me një pecetë të lagur.

Po të doni mund të vini 2 të verdha veze brumit.

Pastaj ndajeni në kuleçë gjithsej dalin rreth 12 kuleçë të vegjël.

Hapini kuleçët me miell dhe lyeni me vaj petën e hapur.

Spërkateni me mbushje (në rastin tonë qepët e njoma) mbështilleni si kërmill dhe hapni përsëri petë.

Petët i skuqim një nga një nga të dyja anët.


Fjalet kyqe : brumera  pite  qepe  njoma  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mufinss me perime
Bollguri zvogëlon kolesterolin, zgjon epshin!
Qofte me veze dhe patate