Pite e veqant e zbuluar
Pite e veqant e zbuluar

Pite e veqant e zbuluar

Kuzhint.com

Përbëresit

1/2 kg. miell,

1 tubë qepë të reja,

1/2 kg. fletë të reja lule qumështi ose spinaq,

1/2 kg. djath I njomë I payndyrshëm,

4 vezë,

100 gr margarinë ose vaj,

Kripë.

Udhëzime:

Gatuhet një brum I butë sikurse I pites, me miell, ujë dhe krip.

Mbulohet që të pushojë pak.

Qepët e grira fërgohen 2 min. në yndyrë.

Shtohen fletët e pastruara dhe të lara mirë e të kulluara.

Zbuten në zjarr së bashku me qepët në enë të mbuluar, gjersa të vyshken.

Masa bluhet me blender së bashku me djathin e butë, kripë sipas shijes dhe tri të verdha vezësh.

Brumi hapet me hollëse dhe shtrihet në tepsi të lyer me yndyrë.

Kalohen skajet e tepsisë me brum.

Masa e përgaditur nga gjelbrimet dhe djathi, derdhet dhe rrafshohet në tepsi mbi brum.

Brumi pritet përreth tepsisë.

Pjesët e prera tej tepsisë, priten në shirita dhe vendosen në formë kafazi mbi mbushje.

Lyhen me vezë dhe tepsia futet në furrë të nxehtë me temp. 200 gradë C për t’u pjekur pitja për 30 min.

recetatecekes.


Fjalet kyqe : brumera  pite  zbuluar  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

BISKOTA ME FARA SUSAMI
Pogaçe nga Valdeta Latifi
Kek me copza qokollade