Pinxhurë shtëpie
Pinxhurë shtëpie

Pinxhurë shtëpie

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 6 kg speca te kuqe
  • 2 kg patelgjana
  • 1. 5 kg domate
  • 2 dl vaj
  • 75 g kripe
  • 100 g hudher
  • 6 luge uthulle
  • 2 speca djeges

Pergaditja;

Si fillim specat e kuqe dhe patelgjanet duhen te piqen pastaj te qerohen dhe te kullohen mire.

Pasi te jen kulluar ata duhen te bluhen me makin mishi ose te grihen imet si ne foto.

Ne nje tigan te madhe qesim vajin te nxehet pastaj ne te i hedhim specat dhe patelgjanet e bluara qe te fergohen per 20 minuta, tani ne kete mase i shtojm edhe domatet e prera imet te cilave duhet te ia hekim levoren, shtojm edhe specat djeqes te grira imet dhe hudhren.

Gjithashtu kripa i hidhet gjate zirjes dhe kur te perfundoj e tere zierja ia shtoni uthullen.

Kohezgjatja e zierjes mvaret se sa deshironi qe te jet pinxhuri i trashe.

Mbasi te keni perfundu me zierj pinxhurin e qesim ne kavanoz te ngrohur.

Pinxhuri mund te zihet edhe ne furre nese deshironi.


Fjalet kyqe : sallata  pinxhur  shtepie  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tatli  e gatuar nga nje fanse e faqes  Aferdita
SI TE USHQEJME FEMIJE INTELIGJENT!
Mask kunder renjes se flokve