Pilaf  i shpejtë me fide
Pilaf i shpejtë me fide

Pilaf i shpejtë me fide

Kuzhint.com

Përbërësit: 3 gota oriz 6 gota ujë 1 filxhan vaj(gjalp) 1 lugë gjelle kripë 1 grusht fide per supë (80 gr)sipas dëshirës Biber i zi Udhëzimet: Marrim një grusht fide dhe i skuqim pak ngadal në vaj, pastaj ia shtojmë orizin e pastruar dhe i fërgojmë të dyja se bashku edhe për afër 3 min.

Mbasi te jen fergu ia shtojmë ujin e vluar me par, kripën dhe biberin e zi.

E mbyllim kapakun e tenxheres, dhe e ulim temperaturen e stufës.

Nuk e hapim kapakun për së paku 20 min.

Pilafi zihet për gjysmë ore.

Pasi te jete ziere mire marrim nje ene e qesim pilafin dhe ia japim formen si ne foto Servohet me gjellra të llojllojshme. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  pilaf  shpejte  fide  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me leng portokalli
Krostat me limon
Rizoto me karkaleca, limon, dhe qumësht kokosi