Picë  shtëpie nga Bardhe Buçaj
Picë shtëpie nga Bardhe Buçaj

Picë shtëpie nga Bardhe Buçaj

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

mielle sipas nevojes, 1 tè verdhen e vezès, krip dhe maja tè bukès

Pregaditja e recetës :

Brumi pèr picè gatuhet me : mielle sipas nevojes, 1 tè verdhen e vezès, krip, maja tè bukès dhe brumin e nxojm me ujè sikur bukèn dhe e lojm tè vie 2 orè mirè.

Kur brumi tè dyfishohet e marrim e ngjeshim mirè me duar dhe e ndajm nè kuleq tè medhenj.

E hapim kulaqin me duar sa pèr nè picè mesatare, tepsin e lyejm pak me gjalp dhe e qesim brumin ne tepsi, atèhere e lyejm me salcè domatesh(pomodore) atèhere siper salces i qesim kaqkavallin (trapista), mishin e thatè, kèpurdha dhe nè fund origan.

Furren e nxejmè mirè ne temperaturè 250 grad dhe e pjekim picèn si ne foto.


Fjalet kyqe : pice  shtepie  bardhe  buqaj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë me puding nga Lulja La
Torte me limon nga Lulja La
Biskota me badema