PICA VEGJETARIANE
PICA VEGJETARIANE

PICA VEGJETARIANE

Kuzhint.com

Per pergatijen e kesaj pice nevojiten: * maja birre * vaj ulliri * kripe * miell *mocarela *salce domatesh *nje gote uje *kerpurdha, spec, domate, brokul, ullinje Pergaditja; Shija e pices varet nga pergatitja e brumit, prandaj duhet patur mjaft kujdes ne pergatijen e brumit. Hedhime ne nje ene maje birre dhe me pas shtojme vaj ulliri dhe ujin e vaket ku dhe e hedhim edhe miellIn dhe kripe.

I perziejme dhe e leme brumin 15-20 minuta qe te vije mire dhe kemi krijuar brumin per picen.

Ky brum mund te perdoret sa here qe duam ne per te bere pica sepse mund te ruhet ne frigorifer.

Marrim 250-gram brum pize nese deshirojme pice mesatare dhe 500-gram nese duam pice familjare e shtrijm ne nje pete i japin formen rrumbullakte te pices duke e len pak me te trashe nga skajet dhe e lyejme mire me salce dhe pasi e kemi lyer mire gjithandej ne i hedhim mocarela dhe pasi i kemi hedhur mocarelen i hedhim perbersit e per picen vegjetariane si domatet, brokuli, kerpurdha, spec dhe ullinj te prere sipas deshires sone dhe i shperdajne neper pice dhe pas kesaj e fusim ne furre me nxehtesi 300 grade celsius qe te pjeket per 5-10 minuta. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  pica  vegjetariane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte shtepie te pergaditura nga tegatuajm
Tavë me spinaq
Toptha Rafaello te ndryshme nga tegatuajm