Pica role  nga Gaziganja Salihu
Pica role nga Gaziganja Salihu

Pica role nga Gaziganja Salihu

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

800 ml qumsht te vakt, 200 ml uje, 1 vez 30 gram maja, 1 lug kafeje krip, 1 luge sheqer, dhe mielle

Pregaditja e recetës :

Pergaditim brumin duke i bashkuar ; 800 ml qumsht te vakt, 200 ml uje, 1 vez 30 gram maja, 1 lug kafeje krip, 1 luge sheqer, dhe mielle sipas nevojes.

Per mbushje : 1 qepe te madhe, 1 spec te kuq te fresket i kaverdisa pastaj shtova mishin e bardhe te coptuar imet jo te bluar, kripe, erza (veget)sipas deshires ne fund i grijm djathe per pica dhe i perziej te gjitha se bashku.

Brumi e ndan ne kuleq te vogel e shtrein me thollojs kulaqin pak jo te mdha e lyen peten me domate ose keqap sipas deshire dhe i qet mishin pastaj e ben role.

Pasi te kemi perfunduar me te gjithe brumin i pjekim ne 200 grad.

Ju befshin mire nese i gatuani!


Fjalet kyqe : brumera  pica  rolea  gaziganja  salihu  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte me perime ne furrë nga tegatuajm
Picë  shtëpie nga Bardhe Buçaj
6 gabime në përdorimin e hudhrës