Petulla për mëngjes
Petulla për mëngjes

Petulla për mëngjes

Kuzhint.com

Perbersit;

3 gota miellë,

1 luge pluhur për pjekje,

Sheqer 1/3 filxhanit,

Gjalpë 4 luge,

Një majë kripë,

rreth 1 filxhan ujë,

Vaj per fergim.

Pergaditja;

Ne nje ene perziejm miellin me pluhur per pjekje, kripë dhe sheqer së bashku me një pirun, me tel kuzhine ose duke përdorur dorën tuaj (metodë e shpejtë) pastaj qesim gjalpë në përzierje me miell.

Shtoni ujë për të bërë një brumë të fortë, por jo i ngurtë.

Brumë duhet të jetë i lehtë për tu gatuar.

Lem brumin të pushoj, të mbuluara për së paku gjysmë ore.

Brumë e shtrijm pastaj ne nje pet për rreth 1cm trashësi dhe prejm me një gote

N nje tigan nxejm vajin në një zjarre të mesëm dhe ne te i skuqim deri sa te marrin nje ngjyrë siq e deshirojm ose si ne foto dhe shërbehen te nxehta.

jehancancook.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : brumera  petulla  mengjes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Palpeta ( krepa.pallaqinka) me dredhza dhe sprinkles  nga Luljeta Morina
Torte me molla,arra dhe puding
Sufle Djathi