Petulla me sherbet
Petulla me sherbet

Petulla me sherbet

Kuzhint.com

Përbërësit per Brumë:

500 g miellë,

25 g maja,

1 lugë gjelle sheqer,

75 ml vaj ulliri,

pak uj te vaket sipas nevojes,

vaj luledielli per kaverdisje.

1 kg sheqer,

750 ml ujë,

1/4 limon.

Përgatitja:

Ne nje tengjere qesim, sheqer, ujë dhe lëng limoni dhe ngadalë i lem qe te vloj uji derisa te shkriet sheqeri.

Pasi te jet bere gati sherbeti e largoj anash dhe e lem qe te ftohet ngadal.

Gatuajm brumin dukei perzer miellin, sheqerin, majan e tretur në ujë vakët. dhe vaj ulliri shtojm edhe ujë të vakët sipas nevojes për të bërë një brumë i butë.

Ndajm brumin në copa të vogla të marrë në dorë e mbylli dorën tuaj dhe shtypni në mes t gishtit tuaj tregues. dhe i kaverdisim në vaj të nxehtë derisa te marrin nje ngjyr te artë. pasi ti kemi kaverdisdhe te ken marre ngjyren i vendosim ne sherbetin e ftohur plotësisht me pare.

Lokumat mund të shërbehen te ngrohtë ose të ftohtë.

Nëse ju dëshironi, mund ti dekoroni kur ti servoni me pak lajthi apo arra të bluara. tuerkischerezepte.


Fjalet kyqe : embelsira  llokuma  sherbet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gurabija  nga Vesa Nina.
Biskota të sheqerosura
Edhe mjekët po habiten: Ja çfarë shëron kjo recetë popullore