Petulla me mjaltë
Petulla me mjaltë

Petulla me mjaltë

Kuzhint.com

Përbërësit:

500 gr qumësht,

250 gr miellë,

20 gr maja birre e njomë,

5 gr kripë,

30 gr sheqer,

Vaj misri për skuqjen,

Mjaltë per servirje.

Pergaditja:

Hedhim pak qumësht në një tenxhere të vogël dhe e vëm në zjarr që të nxehet pak.

Tretim në të majanë ë birrës e në vazhdim ia shtojm edhe sheqerin dhe kripën.

Shtojmë në tenxhere pjesën tjetër të qumështit si dhe miellin, duke e përzier mirë në mikser ose me tel kuzhine.

E lëmë masën në ambient të ngrohtë për të paktën 1 orë.

Në anen tjeter marrim një tenxhere dhe ne të hedhim vajin ku e vendosim mbi zjarr jo shumë të nxehtë.

Marrim pak nga brumë me ndihmën e një luge dhe e hedhim në vajin është duke u nxehur.

Në këtë mënyrë veprojmë përgatitjen e të gjitha petullave të cilat duhet të dalin të vogla e të rrumbullakëta.

Pasi të kenë marrë ngjyre ari petullat i nxjerrim me ndihmën e një luge me vrima nga vaji.

I lëmë të kullojnë mbi një letër kuzhine dhe i servirim të ngrohta, shoqëruar me mjaltë.


Fjalet kyqe : brumera  petulla  mjalte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle ne form interesante
-Torte me limon -
10 aplikimet çudibërëse të sodës bikarbon