PETULLA ME LUG
PETULLA ME LUG

PETULLA ME LUG

Kuzhint.com

RECETA PER MENGJES Perberesit: -125 gr miell -1 luge e vogel (baking powder) -125 ml krem qumeshti (pana) -pak kripe -2 luge supe sheqer -1 veze -2 luge supe gjalp, ose margarine e shkrire -lekura e grire e 1/2 portokalli Pergaditja; Ne nje tas perziejme miellin me soden e bukes.

Ne nje tas tjeter me tel rrahim sheqerin, kripen, vezen, derisa te treten.

Shtojme krem qumeshtin e vazhdojme rrahjen. Ne fund gjalpin dhe lekuren e portokallit. Hedhim masen e kremit te tasi i miellit dhe perzjejme gjersa, te homogjenizohet qulli. Nxehim nje tigan qe s’ngjit dhe hedhim pak fare vaj ulliri. Luge-luge hedhim brenda nga masa e qullit dhe i pjekim petullat 2 minuta nga secila ane. Petullat te nxehta mund te servohen me sheqer e kanelle, ose me recel(marmalate), qe preferojme te rrahur me pak krem qumeshti. Ju befte mire!


Fjalet kyqe : brumera  petulla  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kuleq te vegjel me ujë  mineral
Petulla (krofne) te mbushura
Revani me arra dhe sherbet