Petulla me  gjizë
Petulla me gjizë

Petulla me gjizë

Kuzhint.com

Perbersit; ● 500 g gjizë te embel ● 2 lugë miell ● 2 lugë sheqer ● 2 vezë ● sode 1/2 lugë çaji ● kripë 1/2 lugë çaji ;vaj per fergim dhe sheqer pluhur per dekorm Pergaditja; Rrahim vezët me kripë, shtoni gjizë, miell, sheqer dhe formojm - brumë duke e përzier. Nxehim nje tigan me vaj, dhe gatuajm ëmbëlsira me lugë ne hapësirë të vogël larg njera tjeters. Kurti vendosim ne pjekje tiganin e mbulojm me kapak mbi. Pasi te jen pjekur i vendosim mbi një leter kuzhine qe te ia thithe yndyren e tepert dhe i dekorojm me sheqer pluhur. Shërbehen te nxehta. /gardedis. lv/


Fjalet kyqe : brumera  petulla  gjize  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe nga tegatuajm
Speca gogozhare me hudhra
 PUDING ME BISKOTA DHE RRUSH TE THATE