Petulla amerikane
Petulla amerikane

Petulla amerikane

Kuzhint.com

Perbrsit:

Per dy persona, ta keni parasysh sasin se si e pergadisini sepse mund te deshtoni nese nuk iu permbaheni perberseve e nese doni ta dyfishoni ateher bejeni.

1 gote te madhe miellë,

1 gote te madhe qumesht,

1 luge te cajit peciv,

2 luge te cajit sheqer,

1 luge te cajit kripë,

1 ve, 30 gr gjalp.

Pergaditja:

Ne nje ene te thelle shtojme te gjithe perbersit dhe gjalpin e shkrir ne temperatur te dhomes dhe i rrafim me mikser pastaj ne tign te lyer cdo here me gjalp hedhim me nje garuzhde te vogel nga brumi peta te gogla dhe i pjekim nga 30 sekonda secilen anen duke e percjellur zakonisht se varet se sa ia leshon zjarrin tiganit dhe keshtu vazhdone me tere brumi nga i cioi dalin 14 cop.

Sherbehen me mjalte regjel por edhe em djath.

Nese deshironi qe te pregaditeni me shume ateher mun ta dyfishoni masen.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : brumera  petulla  amerikane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ajvarë  i përgaditur nga Ema Emily
Ëmbelsirë  mixse
Tortë me çokollatë dhe kokos