Peta të mbushura me proshut dhe djathë
Peta të mbushura me proshut dhe djathë

Peta të mbushura me proshut dhe djathë

Kuzhint.com

Pet e mbushur me proshut dhe djathe

Perberesit:

Per brumin ju nevojiten;

250 gr Miell,

1 Prise krip,

250 gr Buter (gjalp),

250 gr Krem gjize,

Per mbushjen ju nevojiten:

150 gr Proshut e tymosur,

150 gr Djathe gouda ne feta,

Piper i bardh,

Pak fleta borziloku ose majdanoz.

Per lyrjen e petes nje veze e ndare:

Pergaditja:

Nga mielli, kripa, gjalpi dhe krem gjize me duar ngjeshim brumin.

Nese ju ngjitet brumi ne duar atehere shtoni akoma miell.

Brumin e mbulojme me folie dhe e lem disa ore ne frigorifer ose me se miri eshte te qendroj tere naten dhe te nesermen te pergaditet.

Per mbushjen proshuten dhe djathin e presim ne katror shume te vogel dhe i vendosim ne nje ene te thelle.

Ia shtojme vezen dhe e rrahim tere masen duke i hedhur krip, piper dhe borzilok te prer imet.

Furren e nxehim ne 200 Grad.

Marrim brumin.

Sperkasim tavolinen e punes me miell dhe e vendosim brumin.

Me teholluse bejme nje pet shume te holle.

Me thike presim katrore 10x10cm.

Vezen shtese qe e kemi shenuar e ndajme te bardhen nga te verdhen ne dy ene te ndryshme.

Me te bardhen e vezese e lyejm rrethin e katroreve dhe ne secilin katror hedhim nga nje luge gjelle nga masa me proshut dhe e palojme katrorin duke e bere ne forme trekendshe.

Ngjiteni mire me duar duke e shtypur rrethin e brumit ne menyre qe gjate pjekjse mos te del mbushja jasht.

I vendosim ne tepsi dhe i lyejm siper me te verdhen e vezes te rrahur me pak qumesht dhe i vendosim ne furre ne temperatur 200 Grad te pjeken per 20-25 minuta. mamas-rezepte


Fjalet kyqe : brumera  mbushur  proshut  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bishtaja – Boranija
Fajitas me mish pule
 Mishe (rosto) viçi me qepe(biftek)