Peshk  i skuqur me perime
Peshk i skuqur me perime

Peshk i skuqur me perime

Kuzhint.com

Per 4-5 persona – 4-5 racione peshk (200-250 g për person): –domate sheri –fasule te gjelberta -disa bishtanja mesatarë; -patëllxhanët Pergaditja; Pasi e ziejmë peshkun, e lëmë të ftohet në lëngun e vet.

Përgatiten patëllxhanët, që zgjidhen të medhenj, ngjyrë viollcë dhc të butë. Piqen në furrë ose në tenxhere me presion.

Më pas u qërohet lëkura, grihen hollë ose copëtohen me lugë; hidhen në enë porcelani dhe përzihen, duke i shtypur si pure. I hidhen hudhra të shtypura, majclanc. )z i grire hollë, kripë, pak uthull dhe vai ulliri.

Spccat pastrohen nga farat, priten në rripa dhe pergauten me pak lyrë në tigan me kapak, sa të zbuten. U hidhet kripë e majdanoz përsipër. Në pjatë vendoset peshku i zier dhe anash tyre vendosen bishtanja fasule te gjelberta te ziera domate sheri , dhe pureja me patëllxhanë. Zbukurohet merozmarin dhe disa feta limoni.


Fjalet kyqe : gjellera  peshk  skuqur  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Salce me Salmon
Tortë me banane dhe arra
Ushqimet që ndihmojnë njerëzit e prekur nga depresioni