Perpeq me gjizë
Perpeq me gjizë

Perpeq me gjizë

Kuzhint.com

Perpeq me gjize nga Nija Mustafa

  • 250ml uje te vaket
  • Krype
  • Mille sipas nevojes
  • Vaj dhe margarin per lyrjen e kuleqeve
  • gjize sipas neojes

Gatimi;

Zeme brumin me perbersit e me siper dhe pastaj i bejm kuleç te vogel. 15.

Cop.

I lyejm me vaj dhe i lem per 1 ore qe te pushojn .

Pas nje ore kuleqet i tallojm ne formi te rumbullaket me niseshte .

Ne nje ene perziejm vajin me margarin te shkrir dheme kete i lyejm te gjithe kuleçet nje nga nje duke i bashku ne nje vend.

Nga kuleqet e bashkuar me nje tollojs formojm nje pete te madhesi ne foto dhe e presim si ne foto dhe e vendosim tek teplsija e lyer me vaj.

Peten siper e lyejm me margarin ia qesim edhe gjizen dhe fillojm me mbledhe duke i bashku cepat siq e shihni ne foto .

Mbasi te prfundjm me mbledhjen e petes e lyejm vetem me margarin siper ashtu une e kam pregadit dhe e pjekim ne furre te nxeht ne 200 grad derisa te marre ngjyren e deshiruar( per me shum shikoni foton).

Nese e gatuani sipas recetes atehere ju beft mire !


Fjalet kyqe : brumera  perpeqe  gjize  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Disa arsye pse prindërit na kanë rritur më lehtë
MUFINS ME COKOLLATE
Kek me karrot