Patellxhana të mbushur
Patellxhana të mbushur

Patellxhana të mbushur

Kuzhint.com

Gatuara nga:Sidi Diti

Perbersit :

1 kg e gjysëm patellxhana,

2 kokrra qepë,

5 kokrra domate,

400 gr mishë te grir,

hudra, krip,

piper dhe vaj.

Pergatitja: patellxhanet i hapin si ne foto dhe brendin e patellxhanit e presim ne kubik, me pas grijm imet qepet dhe i hedhim ne tigan me pak vaj, qepes i shtojme mishin e grir. dhe me pas domatet te cilat me par i kemi heq lekuren dhe i kemi prer ne kubik. dhe ne fund shtojme brendin e patellxhaneve qe i prem ne kubik, shtojm kripë, piper dhe i lem per pak minuta.

Nderkoh presim hudrat për së gjati ne 3 pjes.

Me harxhin qe kemi ne tigan mbushim patellxhanet duke futur ne mesin e tyre nga 1 ose 2 pjes te hudes.

Pasi kemi mbaruar se mbushuri patellxhnet mbi to hedhim vaj dhe uje nje menyr qe te zbutet patellxhani.

I pjekim ne furrë per 50 min.


Fjalet kyqe : gjellera  patellxhan  mbushur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me çokolada te vogla me ngyra nga Lulja La
Petulla puff puff
Si bëhet keku