Patate të mbushura
Patate të mbushura

Patate të mbushura

Kuzhint.com

Patate të mbushura Përbërësit e kësaj recete: *6 patate të mëdha *3 salsiçe ( nëse dëshironi mund t’i merrni të tymosura dhe pikante) *3 luge vaj ulliri *250 g proshutë *250 g mocarela *1 filxhan krem djathi *patate te grira ne rende *erëza sipas dëshirës Përgatitja: Ziejmë patatet me lëkurë, i hedhim edhe erëza.

Pasi zihen për 20 minuta, i heqim pjesën e mesit patateve derisa të mbetet një shtresë e hollë.

Salsiçet dhe tulin e patateve së bashku me erëzat i skuqim me pak vaj.

I shtojmë përbërjes mocarelën e copëtuar, kremin e djathit. Më këtë përbërje mbushim patatet.

Sipër tyre shtojmë proshutën e tymosur.

E vendosim në furrë për 20 minuta, në temperaturë 180 gradë.

Kur e heqim nga furra i hedhim sasi te vogël patate të grira që të bëhen krokante.


Fjalet kyqe : gjellera  patate  mbushura  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Oblland me qokollad
Embelsire me mak dhe gjize
Gershet kifle