Patate të mbushura me laker të gjelbërt nga ne
Patate të mbushura me laker të gjelbërt nga ne

Patate të mbushura me laker të gjelbërt nga ne

Kuzhint.com

Patate te mbushura me laker te gjelber

Perberesit per 4 persona:

4 Patate te medha,

Krip, piper,

200 gr Laker te gjelber,

2 Luge gjelle vaj,

Gjysem qepe te kuqe te prere ne katror,

50ml Qumesht ose ajke,

70 gr Kaqkavall i bute.

Pergaditja:

Patatet i pastrojme mire dhe i ziejme ne uje me krip 30- 35 minuta.

Pastaj i largojme nga uji dhe i lem te ftohen.

Lakren e gjelber e fergojme ne tigan 5 minuta me 2 luge gjelle vaj duke ia shtuar qepen dhe qumeshtin.

I hedhim krip e piper sipas shijes.

Patatet e ziera i presim siper pak dhe i grryejme ne mes pastaj i mbushim me masen qe kemi pergaditur me lakren e gjelber.

Dekorin e bejme siper me kaqkavall te bute ose me pak patate pure.

Pergaditur nga TeGatuajm.


Fjalet kyqe : patate  mbushura  laker  gjelber  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me biskota dy ngjyrëshe
Torte me jogurt dhe portokaj
Tave makaronash me spinaq dhe mishe pule