Patate me rosmarin si dhe salatë
Patate me rosmarin si dhe salatë

Patate me rosmarin si dhe salatë

Kuzhint.com

Perberesit per nje porcion:

125 gr Patate,

0. 4 gr Kripë,

Nje luge gjelle rosmarine e fresket,

150 gr Kastravec,

Nje spec i kuq,

200 gr Gjize,

Nje luge qaji vaj ulliri,

0. 04 gr Kripë,

0. 04 Piper,

2 Luge gjelle uje,

Pergaditja:

Patatet i pastrojme dhe i ziejme ashtu me levore ne uje.

Pasi te zihen i presim ne mes dhe i hedhim krip dhe rosmarin pastaj i vendosim ne folie alumini dhe i pjekim ne furre ne temperatu 180 Grad per 8 minuta.

Kastravecin dhe specin e pastrojme dhe i presim ne kube dhe se bashku me kripen, vajin e ullirit, gjizen dhe ujin i perzim mire pastaj e servojme ne pjate se bashku me patatet.


Fjalet kyqe : gjellera  patate  rosmarine  salate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kuleq te mbushur
Keni përgatitur në mënyrë të gabuar orizin përgjatë tërë
Akullore me arom vanilje