Patate me bishtaja dhe bërcollë viçi nga tegatuajm
Patate me bishtaja dhe bërcollë viçi nga tegatuajm

Patate me bishtaja dhe bërcollë viçi nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërësit:

Disa copa bërcollë mishë viqi te prera holl,

1 kg patate,

300 gr bishtaja,

2 karota,

rozmarinë,

vaj ulliri,

1 lugë vegetë,

1/2 lugë piper.

Menyra e përgatitjes:

Në fillim marrim nje tepsi te lyer me vaj dhe e qesim mishin, shtojmë gjysmen e qepës, pak rozmarine dhe sasine e dëshiruar të kripës.

Ndërkohë qërojmë patatet, i presimper segjati qesim edhe bishtajat dhe karotat e prera dhe i shtrojmë në një tepsi i marinojmë me piper të zi dhe vegetë, rozmarinë e vaj ulliri dhe i vendosim të ziejmë me nje gote uje duke mbuluar me foli alumini ku e fusim në furrën e ngrohur 250-300 gradë, për rreth 20-30 minpastaj ia hekim folin e aluminit dhe e leme edhe per 5 minuta te tjera ne fure.

Per me shume shikone foton per tu orientu dhe per ta servim mundeni me qfar do qe keni ne shtepi

Ju bëftë mirë....

RECETA PER ---Patate me bishtaja dhe bërcollë viçi eshte e gatuar nga www. kuzhinat. com


Fjalet kyqe : gjellera  patate  bishtaja  bercolle  viqi  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca te mbushur (dollma) me mishe
Lëngu i rrushit, shërues universal
Sallatë me lakër të kuqe