Pasta (makarona) me zarzavate
Pasta (makarona) me zarzavate

Pasta (makarona) me zarzavate

Kuzhint.com

Perbersit :

 • 300 gr makarona penna
 • 30 gjethe bozilok
 • vaj ulliri sa te nevoitet
 • 1 qep
 • 100 gr kepurdha ne kavanoz
 • 100 gr salc domatesh
 • krip
 • piper te zi
 • 2 kunguj te njome jeshile
 • majdanoz i grire imet

Pergatitja :

Ne fillim lajme qepen dhe e presim ne copa te vogla, dhe me shtojme ne nje tigan me 2-3 luge vaj ulliri dhe e vendojme ne zjarre te ulet te skuqen.

Lajme dhe kungullin dhe e presim ne copa te vogla dhe pas disa min e shtojme ne tigan dhe ju japim nje skuqie te lehte edhe tyre.

Me pas ne tigan shtojme edhe kepurdhat e grira imet, dhe bazilokun e grire imet po ashtu edhe majdanozin, shtojme sacen dhe pjesen tjeter te perbersve te mbetur

E rregullojme per krip dhe piper dhe me pas e lem edhe per disa min ne zjarre derisa sugoja te kete shterrur pak.

Ne nje tenxhere shtojme uj dhe e vendojme ne zjarre te valoje, dhe me pas shtojme pasten brenda te zihet.

Pasi pasta eshte zier e kullojme dhe me pas siper i shtojme sugon e pregatitur dhe e perziejm mire me luge dhe me pas e servirim.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : gjellera  pasta  makarona  zarzavate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ilaq që ndihmon ata qe vuajne nga guret ne tëmëth
Llokum kekë (kube)
Parandaloje elektrizimin e flokëve