Panine me Patate
Panine me Patate

Panine me Patate

Kuzhint.com

Përbërësit

  • 350 gr patate (të ziera dhe të shtypura)
  • 500 gr miell
  • 1pako maja birre
  • 1 te verdhë veze (për t'i lyer)
  • 150 ml qumësht te ngrohtë
  • 2 lugë margarinë
  • 2 vezë
  • pak kripë

Përgatitja

Ne fillim merrni pak miell dhe pak qumesht dhe trete majanë e birrës pastaj përziejeni me patatete shtypura vezët dhe margarinënperbersit e tjer dhe i bashkojini me miellin duke e punuar me duar.

Pasi ta kemi punu e lemeqetë pushojë për 30 minuta.

Pasi te jet dyfishuar i ndajm ne pjes te barabarta të vogla dhe ia jepuni formën e paninevepastaj vendosim ne nje tepsi te lyer me gjalp ose te shtruar me leter dhe

lërini sërish të pushojnë edhe për 20 minuta të tjera.

Pastaj I lyejm siper me veze dhe i vendosni qe te pjeken ne temperatur 200 grad


Fjalet kyqe : brumera  panine  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Omletë me spinaqë
Me këto pemë mund t'i zbardhni dhëmbët
Mish i bardh me perime