Pandispanj me sherbet (revani)
Pandispanj me sherbet (revani)

Pandispanj me sherbet (revani)

Kuzhint.com

PERBERSIT ;

  • 5 veze
  • 1 gote uji me miell + 1 luge gjelle me miell
  • 1 gote uji me sheqer
  • 1 luge kafeje sode buke
  • 1 pako vanilje

Per sherbetin

  • 3 gota uji me sheqer
  • 3 gota uji
  • Gjysem limoni (lengun)

Pergatitja e sherbetit

I hedhim ne tenxhere ujin dhe sheqerin dhe e leme 5 minuta nga fillimi I zierjes.

Hiqeni nga zjarri dhe lereni te ftohet.

Do t’ja hidhni sherbetin te ftohet.

Fillimisht ne dy ene qelqi ndajme fillimisht te bardhat dhe te verdhat e vezeve.

Rihen fillimisht te bardhat deri sa mos te bjere nga ena.

I hedhim sheqerin dhe fillojme e rrahim perseri sa te shkrije sheqeri.

Hedhim te verdhat dhe fillojme i rrahim bashke deri sa te behet nje mase si vezet e rahura kur kemi qene te vegjel(nje mase kremoze).

Do ti hedhim mbas kesaj soden dhe sheqer vaniljen dhe i per ziejme pak.

Mbas kesaj do ti hedhim miellin avash avash duke e punuar qe mos te na behet kokrra kokrra.

Mbas kesaj e hedhin ne taven qe ju deshironi ku me pare e kemi lyer me gjalp.

E pjekim ne temperaturen 180 grade dhe e lini deri sa te marri ngjyrjen e pjekjes.

Mbasi eshte pjekur e nxirni nga furra dhe e lini vetem sa ti dali ai i nxehti madh pastaj i hidhni sherbetin.

Leri ne qetesi qe ta thithi sherbetin dhe te ftohet.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  pandispanj  sherbet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ja pse nuk duhet të hani më kurrë Nutella
Kivi, të mirat pastruese, kozmetike dhe terapeutike
Ëmbëlsirë e lehtë