Pancerota (petulla)
Pancerota (petulla)

Pancerota (petulla)

Kuzhint.com

Përbërësit :

1 veze, 1 luge kfasac, pak krip,, 2 gota qumesht te nxeht pak, miell sipas nevojes.

350 g mocarelë në feta, 6 domate prerë në feta, 6 fileto cironkë në copa, 1 tuf të bluar majdanoz, kripë e piper i zi sipas dëshirës, vaj për skuqje.

Përgatitja:

Përgatiteni brumin me perbersit e me siperm dhe lëreni qe të vijë.

Pastaj punojeni edhe për 1 minutë.

Ndajeni në 6 pjesë të barabarta dhe hapeni në pica të vogla me diametër 15 cm.

Në mesin e secilës prej tyre shpërndani fetat e mozarelës dhe domates, cironkat, majdanozin, kripën dhe piperin, duke lënë të lirë anën për 2-3 cm.

Paloseni dhe mbyllini me gishta.

Në një tigan të thellë nxehim vajin.

Zhytini pacerotët dhe skuqini, derisa të prarohen në sipërfaqe.

Sillini në tavolinë kur ende nxjerrin avull sepse jan më të shijshme.


Fjalet kyqe : brumera  pancerota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Salce me domate dhe ullinje
Tatli lule me rrushe
Limoni ‘ilaç’ për Bukuri