Omëlet e mbushur ne furr
Omëlet e mbushur ne furr

Omëlet e mbushur ne furr

Kuzhint.com

Përbërësit ; -2 vezë -kripë, piper i bluar, -1 lugë ujë i ftohtë -1 lugë gjalpë -pershut ose sallam -majdanoz Përgatitja: Në një tas të vogël vendosni vezët, ujin, kripën e piperin dhe i rrihni fort me pirun.

Hidhni gjalpin në një tigan dhe vëreni në zjarr të fortë. Marim format si ne foto i qesim pak gjalp dhs i venosin ne furre deri sa ti perziejm perbersit e me siperm Kur gjalpi te jet nxehur, hidhni vezëtne forma dhe i vendosim prap ne furr te nxeht ne 200 grad derisa omëleta të jetë gati (për4 apo 6minuta) dhe shërbehet menjëherë. * Kjo pjatë e thjeshtë është e përshtatshme për cdo moment të ditës.

Shërbejeni me sallatë. djathe dhe kos.


Fjalet kyqe : gjellera  omelet  mbushur  furr  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Hudhra e mbron dhe e ripërtërin indin e dëmtuar të zemrës
Embelsire me arra, lejthia dhe ajke
Tav me patate dhe  domate ne furre