Oblland me qokollad
Oblland me qokollad

Oblland me qokollad

Kuzhint.com

Perbersit; -2 copa oblanda -150 gr qokolladte shkrir -20 gr. sheqer -1 lugë gjelle kakao -100 gr. rrush i thate -100 gr. fiq të thate -100 gr. urma te thata -100 gr. keksa petit -100 gr. arra ose bajame Përgatitja: Marrim oblandat dhe i vendosim në një leckë të lagur qe te zbuten, pastaj marrim qokolladen, sheqer dhe kakaon e vëndosim në nje ene që te shkrihet Fiqin dhe urmat i presin në copa të vogla (sa më të vogla më mirë). Keksat dhe arra i bluajm. Ne enen meqokolladen e shkrir ne avull me pare shtojm të gjithë përbërësit e mësipërme dhei perziejm mirë. Marrim oblandat dhe i shtrijm mbi tavolin dhe mbi te e vendosim përzierjen nga masa e pregaditur me par nga perbersit e me siperm dhe e mbeshtjellim ngadal obllanden duke e bere nje rrolle si ne foto. Rolatene e pergaditur e fusim per tu ftohur mire ne te gjitha anet te mbeshtjellur me foli në mënyrë qe kur ta presim ne feta per servim mos te na prishet Kshille; folija hiqet kur te ftohet embelsira.

Shpejtë, e lehtë, e shijshme! ju beft mire!!


Fjalet kyqe : embelsira  oblland  qokollad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si ta largojm eren e pa kendeshme ne aparatet per ftohje (frigorifer)
Përdorime të rëndesishme të gjalpit të kakaos
 Embelsire me molla dhe karamel