Njoki carbonara
Njoki carbonara

Njoki carbonara

Kuzhint.com

Perberesit per nje person: 3 Dega majdanozi 25 gr Parmesan 25 gr Proshut 2 Luge qaji vaj ulliri Gjysem thelbi hudhre 200 gr Njoki 50 gr Ajke 1 E verdh e vezes Krip Piper Pergaditja: Majdanozin e pastrojme, e kullojme dhe ia shkepusim fletat.

Disa fleta i lem anash per dekor ndersa te tjerat i presim imet.

Proshuten e presim ne feta.

Nxehim nje luge qaji vaj ne tigan dhe ia hedhim proshuten per tu ferguar.

Hudhren e qerojme e presim ne katror e vegjel dhe e hedhim te proshuta qe ndodhet ne tigan. pastaj te gjithen e largojme.

Ia shtojme edhe nej luge qaji vaj ne tigan dhe i fergojme njokin per 4-5 minuta.

Pastaj ia hedhim, ajken, te verdhen e vezes, majdanozin e prer, 15 gr parmesan, kripen dhe piperin.

Ne fund ia shtojme proshuten dhe njokin dhe e perzime tere gjellen mire dhe e largojme nga zjarri duke e servuar gjellen ne pjate si dhe siper duke i hedhur 10 gr parmesan dhe pak fleta majdanozi. E perkthyer nga www. tegatuajm. com Quelle: www. lecker. de


Fjalet kyqe : gjellera  njoki  carbonara  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sheri domate turshi nga Loli Dina
Simite për një mëngjes të shëndetshëm
Kek me leng portokalli