Njeriu me i vjeter ne botë dhe sekretet e saj
Njeriu me i vjeter ne botë dhe sekretet e saj

Njeriu me i vjeter ne botë dhe sekretet e saj

Kuzhint.com

Njeriu me i vjeter ne bote.

Nëse po kërkoni përgjigjen për jetëgjatësinë, ndiqni vetëm këto fjalë të Misao Okawa.

Gruaja japoneze nuk është as doktoreshë, as shkenctare as pedagoge.

Ajo nuk është as ndonjë një instruktore fitnesi ose ekperte ushqimi.

Okawa do të bëhet 116 vjec të mërkurën, duke u bërë kështu njeriu më i vjetër në botë.

Pra cili është sekreti i mamasë së dy fëmijëve- një djali 94 vjecar dhe një vajze 92 vjecare- gjyshja e 4 fëmijëve dhe stërgjyshja e 6? Sipas saj cdo gjë i atribohet sushit dhe gjumit.

Ajo insiston që ushqimi i preferuar është sushi- sidomos ai në uthull me oriz në avull dhe ajo e konsumon të paktën një herë në muaj tha azili ku qëndron zonja.

Pasi ka humbur bashkëshortin që në vitin 1932, zonja e shëndetshme dhe e lumtur- e cila shkoi në azil në moshën 98 vjecare mundohet dhe që të përmbushë 8 orë gjumë bukurie cdo natë

Të jesh zonj Okawa e cila ka jetuar mes tre shekujsh do të na pëlqente të merrnim dhe ndonjë këshillë për ndonjë pyetje për të cilën nuk kemi përgjigje.

Në fund të fundit edhe djali i saj është 94 vjec dhe vajza 92.

Mbase sekreti numër 3 për një jetë të gjatë është dëgjoni këshillat e mamasë.


Fjalet kyqe : keshilla  sekrete  jetegjatesi  sipas  njeriut  vjeter  bote  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsire e lehte me keksa
Torte me dy kreme te ndryeshme
Petulla qe nuk pijne aspak vaj