Nazlifatme gatuar nga Elmira  Abdul Dezlili
Nazlifatme gatuar nga Elmira Abdul Dezlili

Nazlifatme gatuar nga Elmira Abdul Dezlili

Kuzhint.com

Perbersit:

  • 1kg gjalp (buter)
  • 1kg miell
  • 10 vez
  • 9 vez vetem te verdhat dhe 1 te plot

Me dore ngjeshim mir gjalpin pastaj ja shtojme 10 vez dhe i perziem me dore.

Pastaj hedhmi miellin nga pak duke e perzier.

Brumi behet i bute pastaj e fusim ne frigorifer per afer 20minuta pastaj e ndajme brumin ne toptha te vogla (psh sa nje kolaqe nje pete) dhe e tallojme me shkop sa nje kolac per pete e ftallojm me pak miell dhe e mbeshtjellim si pas deshires ose si ne foto.

E pjekim ngadale ne 180 grad per afer 1 ore.

Sherbeti zihet me :

  • 1 kg sheqer
  • 800 ml uj.

Sherbeti duhet te jete i ftoht embelsira e nxeht.


Fjalet kyqe : embelsira  nazlifatme  gatuar  elmira  abdul  dezlili  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tatli turke me bollgur
Makarona ne rende
Gjizë e bërë në shtëpi