Mufins me qepe dhe kaqkavall
Mufins me qepe dhe kaqkavall

Mufins me qepe dhe kaqkavall

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Nje thelp hudhre, 190 gr Miell, 2 Luge qaji peciv, Gjysem luge qaji sode buke, Gjysem luge qaji krip, 125 gr Kaqkavall i bluar, 250 ml Qumesht, 50 gr Kaqkavall i bluar

Pregaditja e recetës :

Qepen dhe hudhren e qerojme dhe e presim shume imet.

Miellin, soden, pecive, kripen, qepen, hudhren dhe djathin i hedhim ne nje ene te thelle.

Ne nje ene tjeter perziejme vajin, qumeshtin dhe vezen pastaj ia shtojme masen e perzier me miellin.

Pasi te jene bashkuar mire perberesit i hedhim ne sasi te barabarte ne tepsin me forme per muffins te cilat spari duhet te lyhen me gjalp.

Pasi te kemi shperndar brumin neper forma hedhim siper secilit muffins nga pak kaqkavall te bluar.

Te pjeken ne furre ne temperatur 160 Grad 20-25 min.

Pasi te piqen e largojme tepsine nga furre e lem te pushoj 5 minuta pastaj i servojme.


Fjalet kyqe : brumera  muffins  qepe  kaqkavall  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë me rrush të that bere nga Florentina Mahmutaj
Vetitë shëndetësore të trëndafilit të egër (kaqa)
Torte  kremoze me shtresa