Mufins me miell misri dhe gruri
Mufins me miell misri dhe gruri

Mufins me miell misri dhe gruri

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 4 Ve
  • 1 Peciv (pluhur paste)
  • Pak krip
  • 1 Gote e gjysem qumesht
  • 1 Gote vaj
  • 300 gr Djathe
  • 3 Gota miell misri
  • 1 Gote miell te bardh

Keshille :Gota duhet te jete e njejte per te gjithe perberesit (150-200 ml).

Pergaditja;

Marrim nje ene dhe ne te i qesim vezet dhe i rrahim per 5 minuta me mikser pastaj ne te qesim perberesit tjere te lengshem (qumshtin dhe vajin), pastaj djathin e grire rende dhe miellin e misrit dhe te bardhe te perzier me pecive.

E perziejme tere masen me tele kuzhine.

Lyejme tepsine per muffins dhe i mbushin te gjitha format ne sasi te barbarte.

Te pjeket ne furre te nxeht ne temperature 200 grad derisa te merr nje ngjyre te preferuar dhe te servohet e nxeht.

Ju beft mire!

E gatuar nga www. tegatuajm. com


Fjalet kyqe : brumera  muffins  miell  misri  gruri  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortë e shkrifët me  mbushje të arrave
Kek me kakao dhe koka kola
Torte me karamel