Molle të pjekur me salcë dhe rume
Molle të pjekur me salcë dhe rume

Molle të pjekur me salcë dhe rume

Kuzhint.com

Përbërësit:

8 kokrra mollë të kuqe150 gr maskarpone100 gr arra të grira1 lugë gjelle mjaltë2 lugë gjelle rrush të thatë40 gr gjalpë60 gr sheqer200 ml lëng molle50 ml rum � lugë çaji kanellë2 lugë gjelle bajame të pjekuraMetoda e përgatitjes:

Fillimisht në një tas trazojmë maskarponen me mjaltin derisa të krijohet një masë homogjene.

Më pas shtojmë arrat e grira dhe rrushin e thatë.

Në një tigan me gjalpë shtojmë sheqerin, e lemë derisa ai të zverdhet pak, më pas shtojmë 50 ml rum, 150 ml lëng molle, kanellën dhe bajamet të prera në feta të holla.

E lemë të trashet paksa salcën e ëmbël.


Fjalet kyqe : embelsira  molle  pjekur  salce  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Graviola – Shfarosës i kancerit
Dieta vegjetariane kundër shtypjes së lartë të gjakut?
Levrek me salce Holandeze