Mollët dhe mjalti kthejnë fuqinë
Mollët dhe mjalti kthejnë fuqinë

Mollët dhe mjalti kthejnë fuqinë

Kuzhint.com

Kur i sëmuri refuzon çdo ushqim që i ofrohet, në shumë raste me shumë qejf do ta marrë kombinimin e mollëve dhe mjaltit.

Kjo përzierje është eliksir i vërtetët i shëndetit dhe bombë energjetike, e cila është e dobishme për forcimin e organizmit të sëmurë dhe të lodhur.

Ja disa receta të dobishme.

Pije e ftohtë nga mjalti dhe molla

Pastroni një mollë të madhe nga farat dhe preni imët.

Shtoni lëng të freskët portokalli të shtrydhur, ëmbëltojeni mirë me mjaltë dhe gjatë ditës kohë pas kohe jepjani të sëmurit nga një lugë.

Sallata nga molla me mjaltë

Disa mollë më të mëdha i preni imët dhe i përzieni me lëngun e portokallit dhe limonit, duke shtuar 3-4 lugë mjaltë dhe nga kjo bëni krem.

Nëse kësaj i shtohet edhe një copë banane, do të jetë më efikase edhe më e shijshme.

Sipas dëshirës mund të shtohet shllag ose ajkë.

Molla, mjalti dhe qulli i tërshërës

Përzierja e mollëve të ziera, e qullit të tërshërës, mjaltit, vaniljes dhe një gotë jogurti.

E gjitha përzihet derisa nuk të fitohet pamja e shllagut.

Ky është ushqim veçanërisht i pasur për fëmijët dhe mund të përdoret edhe për lyerjen e bukës.


Fjalet kyqe : keshilla  mollet  mjalti  kthejne  fuqine  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me banane,çokolate dhe kokos
 Si të gatuajmë “Mish qengji në furrë”
Krem pastiqerie per lyerjen dhe dekorimin e tortave