Mishe pule me rizoto dhe perime nga tegatuajm.com
Mishe pule me rizoto dhe perime nga tegatuajm.com

Mishe pule me rizoto dhe perime nga tegatuajm.com

Kuzhint.com

Përbërësit

1 filgjan çaji vaj ulliri,

1. 5kg mishë pule,

1 pako perime te ziera me pare ne avullë,

majdanoz,

1/2 gota oriz,

1/4 gota supe pule e vlojm me melmesa dhe krype

Pergaditja;

Ne fillim e vllojm supen e pules.

Në një tigan me vaj te ngroht ne temperatur te mesme-të lartë qet pulënte marinuar me melmesa dhe e kaverdisim nga çdo anë duke e perzier herë pas here, për disa minuta ose derisa te zbutet pak.

Shtojm pak nga supa e pules dhe me pas bejm rritjen e ngrohjes pak me të lartë qe merre nje vlim.

Pasi te jen zier i vendosim ne furre te nxehte qe te skuqet mishi dhe te marri nje ngjyre si ne foto

Ne nje tengjere bejm kaverdisjen e orizit me pak vaj dhe gjalpe te perzier per 6 minuta dhe me pas ia shtojm supen e pules qe e kemi vlu me heret dhe e lem te ziej e mbuluar, për disa minuta duke e kontrollu her pas here.

Marrim nje pjate dhe e servojm mishin e pules me oriz dheperime si ne foto duke ia hedhe siper majdaboz per dekor.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  mishe  pule  rizoto  perime  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle me karamel dhe lajthia(ose arra)
Ëmbelsirë e shijshme dhe e thjesht
Torte laramane