Mishe(gjoks) pule i pjekur me patate
Mishe(gjoks) pule i pjekur me patate

Mishe(gjoks) pule i pjekur me patate

Kuzhint.com

Perberesit per nje person:

  • 200 gr Steak nga mishi pules
  • Nje domate
  • Krip, piper, vaj, pak piper i kuq
  • Salate e gjelber
  • Cherry domate
  • Qepe te reja
  • Kastraveca
  • melmesa te ndryshme sipas deshires
  • Uthull, krip, piper, vaj ose ne vend te perzierjes me uthull mund te perdorni vetem balsamico
  • 100 ml salc domatesh

Pergaditja:

Pataten e presim ne kater feta 2 cm te trasha dhe e ziejme ne uje me krip.

Pasi te zihet e largojme nga uji dhe e lem ne nje pjate.

Per salaten marrim te gjithe perberesit i presim ne copa jo edhe aq te vogla.

I hedhim ne nje ene dhe i sperkasim me uthull te perzier me krip, piper dhe pak vaj.

Sipas deshires mundeni edhe ereza te gjelberta i hedhni salates.

Nese vendosni te perdorni balsamico atehere pasi ta servoni salate ne pjate e sperkasni me balsamico.

Hedhim vaj ne tigan pastaj pjekim steakun e pules ne te dy anet dhe ne fund i hedhim krip dhe piper.

E largojme nga tigani steak-un dhe e mbeshtjellim me folie alumini qe te qendroj e nxeht.

Po te njejtin tigan hedhim pak piper te kuqe dhe i kaverdisim patatet e zier, pastaj i largojm ato nga tikan dhe ne vajin e mbetur shtojm salc domatesh dhe pak veget dhe e skuqim per 1-2 minuta,

Ne fund e bejme servimin ne pjate duke e vendosur perimet ne nje ane pastaj patate e skuqura si dhe steakun e pjekur duke i hedhur siper salcen e pregaditur me salc domate.

ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  mish  pule  pjekur  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Supë me kungull dhe qiqra
Ëmbelsirë me kajsia
NJOKI ME GJALPE E DJATHE