Mish viçi me jahni
Mish viçi me jahni

Mish viçi me jahni

Kuzhint.com

Përbërësit e kësaj recete:

1-1/2 kg mish viçi pjesa e shpatullës (i prerë në copa afërsisht 5 cm),

2 qepë mesatare të grira hollë,

3 lugë supe vaj ulliri

3 gjethe dafine,

100 ml verë,

1 kuti domate konservë të grira,

1-2 lugë supe pelte domate,

1 dru kanellë,

200 ml ujë,

Përgatitja e mishit:

Fshijmë mirë copat e mishit me letër kuzhine

S'duhet të kenë fare lëngje

Në një tenxhere, mundësisht të gjerë nxehim vajin në zjarr të fortë e skuqim mishin nga të tëra anët, për 8-10 minuta

E heqim mishin dhe vëmë në tenxhere qepën sa të fishket për 2-3 minuta

E hedhim mishin përsëri në tenxhere dhe e lëmë për 1minutë, pastaj e shuajmë me verë

E lëmë gjersa të avullojë vera

Përgatitja e salcës:

Shtojmë të gjithë përbërësit e tjerë dhe ujin dhe sapo të marrë valë, e ulim zjarrin

E mbulojmë me kapak dhe e lëmë të ziejë në zjarr shumë të ulët për 1. 5-2 orë, gjersa mishi të bëhet i butë

Brenda 1 ore që zien mishi, hedhim kripën e piperin dhe e korrigjojmë nese nevojitet

Servirja: Në pjatancë, ose në pjata, e ngrohtë me oriz, ose pure patate ose patate të skuqura


Fjalet kyqe : gjellera  mish  viqi  jahni  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle jaffa
Keku i dukeshës
Soda e bukës kushton pak por vlen shumë!