Mini rolada me banane
Mini rolada me banane

Mini rolada me banane

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 vezë 3 lugë sheqer, 4 lugë miell, 3 lugë vaj, 1/2 pluhur pjekje (5 g)

Pregaditja e recetës :

Per kremit nevojiten : 2 vezë, 3 lugë sheqer, 60 g margarinë, 60 gram sheqer pluhur

Mbushja : 2 banane, kokos

Ndezim fillimisht furren en 180 grad dhe ne anen tjeter pergadisim pandispanjen rrahim vezet me sheqerin deri sa te shkumohen mire,

dhe pastaj gradualisht shtojme miellin me peciven duke e perzier me tel kuzhine e hedhim ne nje tepsi katrre te shtruar me leter kuzhine, dhe e pjekim per 15 minuta

Marrim shkrime gjalpen dhe ne te hedhim sheqerin dhe gradualisht shtojme vezet duke e perzier me tel kuzhine dhe shtojme sheqer

pluhurin e leme te ftohet dhe e nxejrrim pandispanjen nga furra

E marrim e lyjme me kremin dhe ia rendisim bananet dhee bejme rolad, e presim ne masa te deshriuar dhe i hedhim kokos siper


Fjalet kyqe : embelsira  mini  rolada  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjoks pule me pana
Emelsire me keksa (biskota) nga Edina Sh
Gjevrek(simite) me susam