Mini krostata
Mini krostata

Mini krostata

Kuzhint.com

Perberist. 300 gr miell 150 gr burro (gjalpë) 100 gr sheqer 3 - 4 te verdhe vezësh 2 bustina me vanilje lëkurë e një limoni e grire ne rende 1 lugë gjelle e Sambuga ( lloj pijet ) sa per shije Marmelate sipas deshires suaj 50 gr kakao amaro 10 gr mandole (bajame) Pergatitja. Ne nje ene fillojme dhe momtojme vezet me sheqerin per disa min, dhe me pas shtojme dhe perbersit e tjere nje nga nje, me perjashtim te kakaut. Pasi masa e brumit eshte e mir dhe e lirshem, brumin e ndajme ne dy pjese, nje pjese te brumit e hedhim ne nje ene tjeter dhe ne te shtojme kakaon dhe e perzijme mire derisa brumit te jete pak i forte. Po ashtu edhe me pjesen tjeter te brumit, dhe masat e brumit pasi jane gati i mbeshtjellim me celefon guzhinet dhe i lem te pushoj ne frigo per rreth 1 ore perpara se ta perdorim. Me pas hapim brumin dhe me stampa ne forme lulet formojme mini krostata dhe i vendojme ne pirotini ku me pare i kemi lyer me burro dhe siper i kemi hedhur pak miell. Pasi kemi venduar masen e brumit siper shtojme marmelaten dhe i fusim ne furre te piqen ne tem 180 � C per rreth 40 min. Pasi krostatat jane gati i lem te ftohen dhe i heqim nga pirotinet dhe i vendojme ne nje pjate dhe i servirim siper duke ju vene nga nje mandole. Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  mini  krostata  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pija që kthen flokët e thinjura në ngjyrën natyrale
Pogaqe te vogla dhe te shpejta
Embelsir me qershi