Mini kekë të shpejt dhe të shijshëm
Mini kekë të shpejt dhe të shijshëm

Mini kekë të shpejt dhe të shijshëm

Kuzhint.com

Përbërësit:

- 3 kokrra vezë,

- 2 gota nga 125 ml me kos të bardhë,

- 2 gota të vogla me kos me sheqer,

- 2 gota të vogla me miell,

- 2 gota të vogla me arrë të shtypura,

- 1 gotë e vogël me vaj ulliri,

- 1 lugë me kakao pluhur,

- një qeskë me maja(peciv) për ëmbëlsira,

-150 gr qokollad te shkrir ne avull dhe disa shkopinj.

Përgatitja:

Rrahim vezët bashkë me sheqerin derisa të bëhet shkumë.

Shtoji në fillim kosin dhe vajin dhe pastaj duke i përzier, miellin, arrat e bluara, kakaon dhe majanë të situr.

Hedhim brumin në forma të vogla mufins për tortë të lyera mirë me gjalpë dhe të pluhurosura me mielle dhe i pjekim për rreth 30 minuta në një furrë të nxehur që më parë ne temperaturën 160 gradë.

Mund t’i shërbesh të shoqëruara me shkopinj te ndryshemë dhe të mbuluara me krem çokollatë.

Nesi i gatuani ateher ju befshin mire!


Fjalet kyqe : embelsira  mini  keke  shpejte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota të shijshme me sheqer pluhur
Pinxhurë shtëpie
Tatli  te rrumbullakta turke