Mini kek me  levore  portokalle
Mini kek me levore portokalle

Mini kek me levore portokalle

Kuzhint.com

Përbërsit;

3 veze, 2 gota me miellë,

1 gote uji me sheqer,

40 gr margarine (e shkrijme),

1 filxhane caji me lekure portokalli ( te grire ose me rende ose me ate qe qerojme patatet),

1 paket pluhur pjekje,

1 paket sheqer vanilje.

Përgatitja:

Fillimisht do te rrahim vezet me sheqerin deri sa te na behet si veze e rrahur.

Hedhim margarinen e shkrire jo shume vetem sa te tretet si gjalp.

E fillojme e rrahim pak fare sa te perziehen mire vezet dhe sheqeri.

Do te hedhim miellin, pluhurin pjekes dhe sheqer vaniljen.

Dhe keto i rrahim deri sa te behet nje mase brumi i ujshem.

Ne fund do te hedhim lekurat e portokalles dhe perseri i rrahim vetem sa te perhapen lekurat e portokallit ne gjithe masen.

Mbasi eshte pergatitur e gjitha i hedhim ne per forma dhe i fusim per tu pjekur ne furre ne temperaturen 180 grade per 20 minuta.

Ju befte mire

Ju mund ta beni edhe ne forme keku apo ndonje forme tjeter.

Dalin shume te shkrifta dhe te shijshme.

Nuk kane shume harxhe dhe nuk te hane kohe fare.


Fjalet kyqe : embelsira  mini  levore  portokalle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota te buta me kokos
Kek me karrot ne rende
BISKOTA ME FARA SUSAMI