Mini kek me lekura portokalle
Mini kek me lekura portokalle

Mini kek me lekura portokalle

Kuzhint.com

Perberesit;-3 veze-2 gota me miell-1 gote uji me sheqer-40 gr margarine (e shkrijme)-1 filxhane caji me lekure portokalli ( te grire ose me rende ose me ate qe qerojme patatet)-1 paket pluhur pjekje-1 paket sheqer vanilje

Pergatitja;Fillimisht do te rrahim vezet me sheqerin deri sa te na behet si veze e rrahur.

Hedhim margarinen e shkrire jo shume vetem sa te tretet si gjalp. E fillojme e rrahim pak fare sa te perziehen mire vezet dhe sheqeri. Do te hedhim miellin, pluhurin pjekes dhe sheqer vaniljen.

Dhe keto i rrahim deri sa te behet nje mase brumi i ujshem.

Ne fund do te hedhim lekurat e portokalles dhe perseri i rrahim vetem sa te perhapen lekurat e portokallit ne gjithe masen.

Mbasi eshte pergatitur e gjitha i hedhim ne per forma dhe i fusim per tu pjekur ne furre ne temperaturen 180 grade per 20 minuta. Ju befte mire

Shenim: Ju mund ta beni edhe ne forme keku apo ndonje forme tjeter. Dalin shume te shkrifta dhe te shijshme.

Nuk kane shume harxhe dhe nuk te hane kohe fare.


Fjalet kyqe : embelsira  mini  lekura  portokalle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Shtrudel me spinaqë dhe karrota
Brownies me kungullë
Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë!