Mantija me mishe
Mantija me mishe

Mantija me mishe

Kuzhint.com

Perbersit per brumin;

700 ml uje,

nje maje luge te qajit peciv,

1 luge me kripe,

mille sipas nevojes,

gjalp per lyrje te kuleqeve,

500 gr mishe i bluar,

400 gr qepe,

kripe, piper i kuq dhe,

piper i zi,

vaj per kaverdisje,

per dekorim susan dhe fara te zeza,

Pergatitja;

Brumin e pregaditur e leme te pushoj rrethe nje ore, pastaj te terin e ndajm ne

kuleq te njejt ku qdo kulaq e shtrim ne menyr te barabart.

Marrim ka dy kuleq duke i lyre ne mes i bejm bashk dhe e formojnm nje pete te

madhe ku ate pet e prejm ne katror te njejt dhe ne qdo katror qesim mishin apo

djathin ne mes dhe i mbeshtjellim duke i renditur ne nje tepsi.

Keshtu vazhdojm derisa te perfundoj brumi

I lyejm me gjalp siper i dekorojm me fara dhe i pjekim per40 min ne temperatur 250 grad.

JU BEFT MIRE


Fjalet kyqe : brumera  mantia  mishe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

8 ushqime që formojnë muskuj
Kokos- Biskota
Djathe ne kushtet e shtepis nga Lulja La