Makarona (pasta) me djathë ne furrë
Makarona (pasta) me djathë ne furrë

Makarona (pasta) me djathë ne furrë

Kuzhint.com

Perbersit per 4 persona:

1 Pako me makarona,

5 kokrra Veze,

150 ml Djathe te bardhe ose gjize, 200 ml qumesht,

50 ml schmand,

kripe dhe melmesa(veget), piper, origon,

Djathe Kashkavallë.

Pergaditja:

Ne fillim ne nje tengjere i ziejme makaronat me uje, pak vaj dhe krip pasi te zihen i hedhim ne nje tepsi katrore ose te rrumbullaket dhe i rrafshojm.

Ne anen tjeter ndezim furren ne maksimum dhe pergadisim hargjin ku thyejm 4 veze dhe i hedhim schmandin dhe qumeshtin pastaj ia hedhim djathin, kripen dhe piperin e zi i rrahim me tel kuzhine dhe ia hedhim siper makaronave marrim kashkavallin e bejem me rende dhe ia hedhim siper i hedhim edhe origon edhe e fusim ne furre per 30 min.

Receta nga tegatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  makarona  pasta  djathe  furre  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lexo se çfarë ndodh me Coca Cola ; është për t'u habitur!
Toptha shkume per femij me te bardha te vezeve (mafishe)
Gurabi të shpejta