Makarona ne rende
Makarona ne rende

Makarona ne rende

Kuzhint.com

Makarona me tuna

Perbersit:

300 gr pasta te ziera,

2 thelpinje hudher,

200 gram mish i grir i kaverdisur,

400 gr domate ose sos domatesh,

Rigon. borzilok, magdanoz,

Krip, piper i zi, piper i kuq, vegete,

160 gr gjiz per mbushje

Parmesan.

Pergaditja:

Ne nje tigan me pak vaj qesim qepen e grire dhe hudhren dhe e fergojme derisa te zbuten.

Pastaj shtojme domate ose sosin e domateve dhe i perziejme derisa te filloj te trashet masa.

Pastaj shtojme erzat dhe ne fund fare shtojme mishin e kaverdisur dhe e perziejme edhe pak.

Makaronat i ziejme me uje te kripur dhe i kullojme dhe pastaj i mbushim nje nga nje me gjiz me nje luge dhe shkojme duke i rendiitur njelloj sikurse ne foto nje rend makarona nje rend sos dhe en fund fare i hedhim parmezan dhe i fusim ne furr.


Fjalet kyqe : brumera  makarona  rende  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite e kallamojt gatuar nga tegatuajm
Mos pini uje ne menyre te gabuar, Ja menyra e drejte!
Sheqer pare nga Kaltrina Berisha