Makarona me salce dhe kerpudha
Makarona me salce dhe kerpudha

Makarona me salce dhe kerpudha

Kuzhint.com

Perberesit per 3 persona: 200 gr Kerpudha Gjysem qepe 80 gr Suxhuk i prere ne copa 300 gr Makarona (forme spirale) 125 ml Ajke Krip,

Piper 50 gr Parmesan i bluar Pergaditja: Makaronat i pergadisim sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Kerpudhat i pastrojme dhe i presim ne veta ose ne kater pjese.

Qepen e presim shume imet.

Fergojme suxhukin e prere ne copa ne tigan me pak vaj pastaj ia shtojme qepen dhe krejt ne fund kerpudhat.

Pas 3 minutave ia hedhim ajken, kripen dhe piperin.

E lem salcen te zihet deri sa te fillon te trashet.

Makaronat e ziera i servojme ne pjate duke ia hedhur siper salcen me kerpudha si dhe parmesanin. Burimi: http://www. regional-saisonal. de/ Perkthimin e ka bere


Fjalet kyqe : gjellera  makarona  salce  kerpudha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mishë viqi me pilafë
Torte me cokolad dhe kokos
Fileto pule me spinaq