Llokuma shumë të shijshme
Llokuma shumë të shijshme

Llokuma shumë të shijshme

Kuzhint.com

Petulla të shijshme nga Dina Loli Rexhepi

Perbersit per brumin:

300 ml kos dhe 100 ml uje i bashkojm,

1 luge gjelle kfsac të tretur me ujë te ngrohtë,

1 luge e mesme sheqer,

1lugë qaji peluhur fryres, dy vezë,

mielle sipas nevojes,

1 lugë te sheqerit me sod bikaron,

vaj per fergim dhe,

sheqer per mbeshtjelle.

Pergaditja;

Ne nje ene te thelle qesim kosin, pluhurin fryres (peciven), soden, krypen, sheqerin, kfasacin dhe vezet i perziejm mire se bashku pastaj ia qesim miellin dhe e gatuajm derisa ta formojm nje brum.

Kete brum e shtriejm ne nje pete te holle dhe i japim forma si te deshirojm ose si ne foto dhe

i fergojm ne vaj te nxeht derisa te marrin ngjyren e arte pastaj i largojm nga vaji dhe i qesim ne

leter kuzhine qe te ia pij vajin e tepert.

Kur te behet servimi i rrotullajm ne sheqer te zakonshem.

Ju beft mire!! Receta e gatuar nga ne.


Fjalet kyqe : brumera  petulla  sheqer  shume  shpejta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gurabia me kokos  nga Vlora Hoxha
Torte me dy kreme te ndryeshme
Biskota me gjeme kumbulle