Llokum kekë  (kube)
Llokum kekë (kube)

Llokum kekë (kube)

Kuzhint.com

Receta per Lokum keke e pergaditura nga Kaltrina Berisha

Per brumin e kekut nevoiten:

2 vezë, 1 got qajit qumsht, 1 got qajit sheqer, 1 gotë e qaijt vaj, 1 gotë e gjysem me millë, 1 peciv, 1 vanillë.

Per dekor marrim 1 pako kokos

Pergaditja;

Me perbersit e me siperm gatuajm keken dhe e qesim masen në tepsi te vogel katrore dhe e pjekim ne temperatur 180 grad

Pastaj nderkoh bejm pergaditjen e sosit me 1 gote e gjysem qumsht. 2 lug sheqer dhe 3 lug kakao duke e vluar ne pan

Pasi te pjeket keku e presim ne kube dhe te gjitha kubet i ulim njeher ne sosin e pergaditur dhe pastaj i mbeshtjellim me kokos.


Fjalet kyqe : embelsira  llokum  keke  kube  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Salc kosi me hudher dhe kastravec
MUFINS ME COKOLLATE
Samsa - embelsire e ngjashme me bakllaven