Llazanje
Llazanje

Llazanje

Kuzhint.com

Perberesit per mbushjen:

  • 1 pako pet te gateshme per llazanje
  • 500 gr mishe i bluar
  • 300 ml salce e domateve
  • Krip, piper i zi, piper i kuq, vegete, rigon
  • 50 ml vaj
  • 500 gr djath kackaval

Perberesit per salcen beshamel:

  • 500 ml qumesht
  • 2 luge miell
  • Krip, piper i zi, veget
  • 150 gr margarin

Pergaditja:

Per mbushjen marrit mishin dhe e kaverdisim mire ne yndyre dhe i shtohen melmesat te gjitha dhe ne fund i shtohet salca e domateve.

Pasi e merr edhe nje vale largohet nga zjarri.

Per salcen beshamel qitet ne nje tigan margarina dhe pasi te shkrihet mire qitet mielli dhe perzihet derisa te ndryshoj ngjyren pak dhe ne fund i shtohet mielli duke e perzier vazhdimisht.

Pastaj ner fund fare i shtohen melmesat.

Pasi trashet pak e largojme nga zjarri.

Marrim peta e llazanjes ku i kemi dhene nje val me uje dhe i rensitim ne tepsine e lyer me vaj e qesim renin e pare pastaj qesim mbi pete nga mbushja me mish dhe permbi grijme kackavall ne rende dhe pastaj nga salaca beshamel, pastaj peta e dyte e mbi te mbushja me mish, kackavalli e pastaj salca beshamel e keshtu te tria petet mbulohen me mish dhe salce derisa te hargjohet masa vetemse duhet qe shtresa e fundit te jete me mishe dhe salce.

Ne fund fare e qesim nje sasi me te madhe te kackavallit dhe e fusim ne furre te nxehte 200 grade deri sa te piqet.

Servohet e nxehtl

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  llazanje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Salate me kastraveca
Kesaj i thon dashuri e vertet
Speca të mbushura me ajkë apo gjizë